piątek, 3 lipca 2015

Kolagen sprzymierzeniec sportowców

Dziś będzie o kolagenie. Ostatnio zrobiło się o nim dość głośno, więc i ja przemilczeć tego tematu nie zamierzam. Na początek wyjaśnię może co to jest kolagen. Kolagen to białko ludzkie, które odpowiada za sprężystość, jędrność, nawilżenie naszej skóry. To tak w wielkim skrócie, jeśli chcecie wiedzieć jakie jeszcze inne role spełnia odsyłam do bardziej szczegółowych źródeł. Człowiek rodzi się z piękną i gładką skórą, a wraz z wiekiem jej stan się zmienia. Na starość nie da się wręcz uniknąć zmarszczek. Chociaż niektórzy (szczególnie kobiety!) chcą zatrzymać czas i robią sobie te wszystkie śmieszne operacje plastyczne, naciąganie skóry i wstrzykiwanie botoksu. Ja uważam, że to głupota! Bo i tak pewnie za większość tych waszych spędzających sen z powiek niedoskonałości czyli zmarszczek odpowiedzialny jest kolagen, a raczej jego brak. Ale by the way…

Przy niedoborze kolagenu możemy się spodziewać nie tylko zmarszczek, ale także rozstępów, cellulitu, obwisłej skóry, przebarwień, łamliwych paznokci i włosów. Te trzy pierwsze w szczególności dotyczą sportowców. Tak! W kolagenie siła! A jeśli go nie masz w wystarczających ilościach, to się nie zdziw, że ćwiczysz uparcie, a masz rozstępy, albo, że pocisz się 5 razy w tygodniu, a mimo tego masz cellulit (chociaż akurat facetom, to nie grozi, ale przecież nie tylko faceci ćwiczą!). Zapamiętajcie sobie: za jędrność waszej skóry odpowiada to co się w niej znajduje, a więc kolagen, jeśli go zabraknie, same treningi nie będą was cieszyć, bo efekt wizualny będzie mizerny.

Co w takim razie robić?

Radzę się zaopatrzyć w kolagen naturalny, to raz dwa jeśli już stosujecie jakiekolwiek kosmetyki do ciała: żele, odżywki, maski, szampony, to też sprawdzajcie skład, niech będzie w nich chociaż odrobinka kolagenu. Kosmetyki kolagenowe to wasz sprzymierzeniec. 

Jeśli dużo ćwiczycie musicie chronić skórę najlepszymi kosmetykami, a te które zawierają w składzie kolagen to te z najwyższej półki, chociaż wbrew pozorom wcale nie najdroższe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz