wtorek, 31 marca 2015

Historia CrossFit

greg glassman
Greg Glassman, twórca CrossFit

Historia CrossFit nie jest aż tak długa, jak historia innych sportów. Powstała z inicjatywy Grega Glassmana. Rozpoczął on swoje treningi w 2000 roku. Na początku był to własnej roboty sprzęt - worki z piaskiem, pozbijane z desek skrzynie, sztangi spawane metodą chałupniczą itd. Okazało się, że metoda treningowa jest bardzo efektywna, i zainteresowała się nią amerykańska armia. Trening jest krótki, jednak bardzo intensywny. Angażuje duże ilości grup mięśniowych jednocześnie. Glassman rozpoczął prowadzenie szkoleń dla amerykańskich jednostek specjalnych, a z czasem również innych służb mundurowych.

Popularność CrossFit zaczęła rozwijać się z siłą toczącej się kuli śniegowej. W pierwszym roku pojawiło się kilkanaście placówek oferujących szkolenia w jej zakresie. Aktualnie jest ich około trzy i pół tysiąca - jest to jednak liczba tylko tych, które posiadają oficjalną autoryzację. CrossFit uprawiany jest bardzo często amatorsko, jako trening ogólnorozwojowy, który może wykonywać praktycznie każdy.

Rozwój amatorskiego uprawiania CrossFitu spowodowała, że wiele osób zaczęło krytykować metodę Glassmana. Jeśli ćwiczenia są wykonywane źle, mogą prowadzić do kontuzji. Wówczas można napytać sobie więcej problemów niż odnieść korzyści. Przygotowanie do treningu jest bardzo ważne i wymaga doświadczenia. Wysoki stopień intensywności treningów powoduje, że nie możemy zacząć uprawiać CrossFitu z marszu.

2 komentarze:

  1. Nie znam metody Glassmona, musze o niej poczytać :)
    Pozdrawiam :)
    http://fit-healthylife.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie od jakiegoś czasu myślę nad tym, aby otworzyć salę do CrossFit'u, więc znajomość całej historii na pewno mi się przyda, aby móc o niej wspominać. Dodatkowo wiem, że potrzebny też będzie mi takie sprzęt, jak https://hammertech.com.pl/ Tutaj potrzebna będzie już większa inwestycja.

    OdpowiedzUsuń